ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Beyşehir Belediyesi'nden hayırsever işadamına vefa Beyşehir Belediyesi'nden hayırsever işadamına vefa
Beyşehir ilçesinde, yapımı tamamlanan kültür merkezine İzmir’de yaşayan Beyşehirli hayırsever işadamının anne ve babasının ismi verildi.

         Beyşehir’e bağlı Üzümlü Mahallesi’nde uzun yıllar belediye binası olarak kullanıldıktan sonra Beyşehir Belediyesi tarafından kültür merkezi haline dönüştürülen iki katlı bina modernize edildikten sonra yöre halkına hizmet vermeye başladı.

         Beyşehir Belediyesi, Üzümlü Kültür Merkezi’ne İzmir’de yaşayan Beyşehirli hayırsever işadamı Abdullah Taşyağan’ın anne ve babasının ismini verdi. Hamza-Fatma Taşyağan Kültür Merkezi olarak hizmet vermeye başlayan yapı bünyesinde konferans salonu, işyerleri, çalışma ofisleri, kafeterya ve teras katı da yer alıyor.

         Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, mahalle meydanında bulunan ve yerleşim merkezi belde statüsünde iken belediye hizmet binası olarak kullanılan eski yapının yapılan tadilat çalışmalarının ardından modernize edilerek bir kültür merkezi haline dönüştürüldüğünü belirterek, “Üzümlü Mahallemizi Beyşehir Belediyesi olarak yapımını üstlendiğimiz bir kültür merkezine kavuşturmuş olduk. Böyle bir mekan gerçekten bu yerleşimimizde eksikliği hissedilen bir yapı idi”diye konuştu.

         Üzümlü Kültür Merkezi’ne doğduğu topraklarda eğitime yaptığı katkılar ile cami ve parklar yaptırmasından dolayı İzmir’de yaşayan Üzümlülü hayırsever işadamı Abdullah Taşyağan’ın anne ve babasının ismini verdiklerini de belirten Özaltun, “Son İzmir ziyaretimizde de biraraya geldiğimiz işadamımıza bu düşüncemizi ilettik. Kendileri bu teklifimizden çok mutlu oldular ve bize teşekkür ettiler. İşadamımızın olurunu aldıktan sonra ise Hamza-Fatma Taşyağan ismini ölümsüzleştirmek için kültür merkezimize verdik. Bu kültür merkezimiz yaklaşık bin metrekare ve içerisinde toplantı yapılabilecek alanlar da var. Üzümlülü hemşerilerimizin oturup muhabbet edebileceği zemin katında bir kahvehane var. Tabii ki biz bu hizmetleri yaparken şehit olan kardeşlerimiz gibi Beyşehir’imizin değeri olan isimleri de unutmuyoruz. Onların isimlerini Beyşehir’de yaptığımız çeşitli parklarda, kültür merkezlerinde, mahalle konaklarında ve değişik mekanlarda yaşatıp ölümsüzleştirmenin gayretini gösteriyoruz.”dedi.

         Üzümlü Mahallesi Muhtarı Salih Özparlak da, av tüfeği sektöründe dünya markası haline gelen Üzümlü Mahallesi’nde doğup büyüdükten sonra İzmir’e yerleşen ve burada aynı sektörde faaliyet göstermeye devam eden hayırsever hemşerileri işadamı Abdullah Taşyağan’ın memleketini unutmadığını yaptığı yatırım ve hizmetlerle gösterdiğini dile getirerek, “Doğduğu toprakları unutmayarak Üzümlümüze okul ve cami yaptıran, çeşitli yardım ve hizmetlerde bulunan işadamımız Abdullah Taşyağan’a bir vefa örneği göstererek çok sevdiği anne ve babasının ismini Kültür Merkezimize veren Beyşehir Belediye Başkanımız Murat Özaltun Bey’e de mahalle sakinleri olarak teşekkürlerimizi sunuyorum.”ifadelerini kullandı.

ABDULLAH TAŞYAĞAN KİMDİR?

         Beyşehir’e bağlı Üzümlü Mahallesi’nde dünyaya geldi. Atölyeye çevirdiği evlerinde aile bireyleri ile birlikte zor şartlarda av tüfeği üretimi yaparken 1970’li yıllarda İzmir’e taşındı. İzmir’de kurduğu küçük bir silah atölyesi ile baba mesleğini devam ettirerek av tüfeği imalatına başladı. Halihazırda, İzmir’de kurduğu 3 fabrika ile dünyanın 110 ülkesine ihracaat gerçekleştiriyor. Ülkemize ciddi anlamda döviz girdisi kazandırırken, önemli ölçüde istihdam imkanı da sağlıyor. Doğup büyüdüğü yer olan Üzümlü’yü çok seviyor. Üzümlü’ye çok programlı lise, cami ve çocuk parkları yaptıran işadamı Taşyağan, geçmişte tüfek atölyesi olarak da kullandığı doğduğu evini yaşam müzesi haline dönüştürdü.

14 Aralık 2018, Cuma - 616


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2019 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü