ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Beyşehir’de 2023 Orman Fidanı Toprakla Buluşturuldu Beyşehir’de 2023 Orman Fidanı Toprakla Buluşturuldu
Beyşehir ilçesinde, Yaka Manastır Tabiat Alanı yakınlarında oluşturulan hatıra ormanında 2023 adet tüplü orman fidanı toprakla buluşturuldu.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu tarafından Bademli Mahallesi sınırları içerisinde, Yaka Manastır Tabiat Alanı yakınlarında oluşturulan yeni hatıra ormanında fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Arif Turfand, Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mete Sezgin, Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr.Mehmet Zengin, orman teşkilatı mensupları, kurum amirleri, akademisyenler ve üniversite öğrencileri katıldı.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, fidan dikimi öncesi yaptığı konuşmada, ağaç ve ormanların öneminin toplumun tüm kesimleri tarafından bilindiğini vurgulayarak, “Bu konuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da bütün evlere karaçam fidanı, tohumu gönderdi ve inşallah memleketimizdeki, Türkiye’deki ormanlaşma oranını yüzde 30’a çıkarmak için elimizden gelen her türlü çabayı sarfedeceğiz. Özellikle bu konudaki 2023 rakamı gerçekten çok önemli, dolayısıyla 2023’e doğru 2023 fidanı toprakla buluşturmak çok anlamlı ve önemli. İnşallah, burada bu vesile ile toplanan üniversiteli gençlerimiz de yakın gelecekte inşallah değişik makam ve mevkilerde görevler alacaklar. Dolayısıyla  bu görevlere geldiklerinde inşallah 2071’leri hedef olarak alacaklar. Bu anlamda, bu törene destek veren herkese teşekkür ediyorum”diye konuştu.

Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir ise konuşmasında, Türkiye’deki orman varlığının durumundan söz etti. Türkiye’de ormanlık sahaların daha da artırılması gerektiğini ve bu konuda yürütülen çaba ve gayretlere dikkat çeken Özdemir, “Yeni orman alanları açarken, mevcutları da çok iyi korumamız gerektiği zarureti ortada. Türkiye’de orman yangınlarının yüzde 96’sı maalesef insan kaynaklı olarak çıkıyor. Bunun için de kasıt ve ihmal de var. Kasıt bunların içerisinde yüzde 15’i buluyor ki, bu çok talihsiz bir durum. Ormanlarımızı çok iyi korumamız gerektiğini unutmamalıyız.Bu konuda toplumun her kesimine görev düşüyor”diye konuştu.

Beyşehir Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr.Mehmet Zengin de, konuşmasında, yüksekokul olarak geçtiğimiz yıl da benzer bir çalışmayı yaptıklarını hatırlatarak, “Önceki yıl Kasım ayında Kampüs alanımız içerisinde 15 Temmuz şehitlerimizin sayısı kadar fidan dikmiştik. Bizim hedefimiz şu; ‘fidan dik, huzur bul’.  Bizde ‘hediyeleşmek sünnet’ diye biz söz var, biz toprağın hediyesiyiz.”ifadelerini kullandı. Bir dekar ormanın 10 bin kişinin bir yıllık oksijen ihtiyacını karşıladığını vurgulayarak ormanlık alanların hem doğa, hem de insanoğlu için önemine de işaret eden Zengin, ormanın erozyona karşı toprağı da koruduğunu, mısır, elma, pancar ve buğday kadar toprağı yormayarak toprak dostu olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından orman görevlileri tarafından katılımcılara fidan dikimi ile ilgili teknik ve uygulamalı bilgiler verildi. Ardından programa katılan ilçe protokolü ve üniversite öğrencileri orman fidanlarını toprakla buluşturdu.

26 Mart 2018, Pazartesi - 632


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2019 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü