ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Beyşehir’de simulium mücadelesi sürüyor Beyşehir’de simulium mücadelesi sürüyor
Beyşehir Belediyesi, yaklaşan yaz dönemi öncesi kent merkezinde popülasyonu artan “Simulium” adı verilen sinek türüyle mücadele çalışmalarına hız verdi.

          Beyşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Mustafa Uslu, yaptığı açıklamada, son 6-7 yıldır ilçe genelinde salgın yapan Simulium’la mücadelede  Park ve Bahçeler Müdürlüğü  ilaçlama ekiplerinin de verdiği destekle etkin yöntemler kullandıklarını söyledi.

           Özellikle BSA kanalında üreyen bu türle mücadeleyi her yıl sürdürdüklerini vurgulayan Uslu, “Bu yıl da Şubat ayından itibaren takibinde olduğumuz bu sinekler, havaların ısınmasıyla birlikte hızla çoğaldı. Bu çoğalmayı önlemek için kanalın önlerine, yosun aralarına ve kıyılara tuzaklar kurarak ilaçlama çalışmalarına başladık. Kanaldaki suyun akış debisine göre ilaçlama işlemini gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla ilaçlama dönemlerinde kanalın su seviyesini düşürüyoruz, hatta kanala su akışı sağlayan regülatör kapaklarını DSİ yetkililerinin de bu konuda bizlere verdiği destekle kapattırıyoruz.Bu anlamda kendilerine teşekkür ediyoruz.”dedi.

           Beyşehir Belediyesi olarak vatandaşların similium ve diğer türlerden rahatsız olmaması için yoğun bir gayretin içerisinde olduklarını dile getiren Uslu, “Vatandaşlarımızın bu konudaki rahatlığı önemli. Bu tür sinekler yolda yürüyen insanların ağzına, burnuna ve kulak gibi değişik organlarına girerek rahatsızlık verdiği için halkımız bundan tedirgin oluyordu. Bu yıl da Belediye olarak bu yönde çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Halkımızın bu konuda rahat olsun. Çünkü, yürütülen etkin mücadele çalışmaları sonuç vermeye başladı.  Yapmış olduğumuz bu ilaçlamaların başka herhangi bir canlıya bir zararı sözkonusu değildir. Sadece sinek larvalarının ürememesinde etkili olduğu için gölde ve kanallarda çok rahat kullanabiliyoruz.”ifadelerini kullandı.

           Beyşehir’le birlikte son yıllarda Türkiye’nin değişik alanlarında görülmeye başlayan Simulium, özellikle ABD, Afrika ve İspanya gibi içerisinden nehir geçen ülkelerde yoğun olarak görülüyor. Genelde akarsularda yaşıyor. Özellikle dişileri, kan emen bir davranış gösterdiği için karbondioksitli ortama doğru hücum ve akın ediyor. O nedenle, insan gibi canlılar da oksijen alıp karbondioksit verdikçe bunlar kulağa, ağıza,buruna doğru hücum edip saldırgan bir tutum sergiliyor.

           Beyşehir’de similiumla mücadele, salgın yaptığı  2012 yılından bu yana Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü’nün de desteğiyle aralıksız olarak yürütülüyor. Beyşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri, bölgede yapılan inceleme ve araştırmalardan sonra önerilen ve tavsiye edilen ilaçlama tekniklerini kullanarak bu yöndeki mücadelesini sürdürüyor.

21 Mayıs 2018, Pazartesi - 769


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2019 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü