ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Beyşehir’de Yaşanan 49 Çatı Çökmesi AFAD’a Bildirildi Beyşehir’de Yaşanan 49 Çatı Çökmesi AFAD’a Bildirildi
Son yarım asrın en ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü Beyşehir’de yağan karların erimeye başlamasının ardından biriken beyaz örtünün ağırlığını kaldıramayan 49 yapının çatısının çöktüğünün tesbit edildiği bildirildi.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, Aralık ayından bu yana Beyşehir’de aralıklarla etkisini gösteren kar yağışının ardından çatılarda biriken beyaz örtü yığınlarının ilçe genelindeki çok sayıdaki yapıda bazı olumsuzluklara yol açtığını belirtti.

Kar yığınlarının ağırlığını kaldıramayan bazı fabrika, halı saha, düğün salonu, besihane ve ahır, depo,samanlık,Pazar yeri, ev, kantin, sanayi dükkanı,cami, balkon ve garaj gibi yapıların çatılarında çökmeler meydana geldiğini belirten Özaltun, “Şu ana kadar kurulan komisyonumuz tarafından hasar tesbit çalışması yapılarak Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne  (AFAD) Beyşehir Belediyesi olarak bildirdiğimiz 49 farklı yapının çatısı çökmeden dolayı zarar görmüş durumdadır. Beyşehir Belediyesi’nin de aralarında olduğu bazı resmi  kurumlarımıza ait yapıların yanısıra, özel şirket ve kişilere ait yapıların çatıları da yaşanan bu durumdan zarar görmüş bulunuyor.” dedi.

Yaşanan çatı çökmelerinden kaynaklı olarak bazı besihanelerde hayvan teleflerinin olduğunu da belirten Özaltun, tek teselli kaynağının ise yaşanan bu olumsuzluklardan insan yaşamının zarar görmemesi olduğunu ifade ederek, “Bu yılki kış şartlarının yaşandığı bu dönemde olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bazı olumsuzlukları olsa da kar yağışı berekettir, düne kadar yağış olsun diye el açıp dualar ediyorduk.Şükürler olsun ki Rabbim fazlasıyla verdi. Beyşehir gibi pekçok ilçemiz ve ilimizde son 30 hatta son 50 yıldır böyle kış ve kar yağışı olduğunun görülmediği ifade ediliyor. Biz yağan kara yaşattığı bazı sıkıntılar olsa da çok seviniyoruz. Çünkü, hem yağış bekleyen çiftçimize, hem de yaz döneminden bu yana kuraklık sorunu yaşayan göllerimize, su kaynaklarımıza bölgemizde aralıklarla yağan kar bereket getirmiştir” dedi.

Başkan Özaltun, geride kalan kış günlerinde Beyşehir’de çatı çökmelerinden kaynaklanan hasar tesbitleriyle ilgili olarak ise,şu bilgileri verdi:

 “İlçemiz merkez ve bağlı mahallelerinde bulunan 15 besihane ve ahır, 6 depo, 2 garaj, 1 fabrika, 3 halı saha, 1 Pazar yeri, 1 köy hanı, 1 balkon, 1 kamelya, 1 prefabrik kantin, 2 cami, 6 ev, 2 dükkan, 4 düğün salonu,4 sundurma ve tente, 1 mezbaha, 1 zıp zıp üstü tente gibi yapılara ait çatılar biriken karların ağırlığını kaldıramayarak çökmüş olup, bu yapılarda maddi hasarlar meydana gelmiştir. Beyşehir Belediyesi ve bazı resmi kurumlar gibi, çatı çökmelerinden kaynaklı zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. İnşallah, bu konuda devletimizin zarar gören kurumlar ile vatandaşlarımıza  yardım eli uzatacağını, zararlarını karşılama noktasında destek sunacağını ümit ediyorum.”

19 Ocak 2017, Perşembe - 1824


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2018 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü