ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Beyşehir’deki yüksekokullara ilave bölüm müjdesi Beyşehir’deki yüksekokullara ilave bölüm müjdesi
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof.Dr.Mustafa Şahin, Beyşehir’de bulunan yüksekokullara yeni ilave bölümler açılacağının müjdesini verdi.

Kendisine eşlik eden İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun’la birlikte Beyşehir’e bağlı Huğlu Mahallesi’nde bir silah fabrikasını ziyaret eden Şahin, Huğlu Mahallesi’nde bulunan Huğlu Meslek Yüksekokulu bünyesinde ise bir takı tasarım ve kuyumculuk bölümü kurulmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Şahin, “Huğlu bölgesi savunma sanayisinde çok önemli bir bölge. İnşallah planı projesi  yapılmış çalışmalarla bu bölgeyi  savunma sanayimize önemli katkılar  sağlayacak düzeye getirmeyi amaçlıyoruz.”diye konuştu.

Beyşehir Ali Akkanat Kampüsü’nde gerçekleştirilen Nisan ayı senato toplantısının ardından av tüfeği üretiminin önemli merkezlerinden ilçeye bağlı Huğlu Mahallesi’nde faaliyet gösteren silah fabrikalarını senato ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ziyaret eden Şahin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada,  Huğlu Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulmasını kararlaştırdıkları takı tasarım ve kuyumculuk bölümünün yanısıra üniversite-sanayi işbirliği ile hayata geçirmek istedikleri proje ve çalışmalardan söz etti.

Senato toplantısının ardından bölgenin var olan potansiyellerini görmek ve üniversite olarak nasıl bir katkı sağlanabileceğine ilişkin değerlendirmeler yapmak amacıyla Huğlu bölgesinde geziye çıktıklarını anlatan Prof.Dr.Şahin, “Tüm akademisyenlerimiz, senato ve yönetim kurulu üyelerimiz  burada. Tabi üniversite sanayi işbirliği kapsamında biz özellikle savunma sanayisinde, otomotiv sanayisinde Konya sanayileri ile işbirliği yapmak istiyoruz. Akademik açıdan da oldukça hazırlıklı durumdayız. Eskiden beri ben biliyorum Huğlu bölgesi savunma sanayisinde çok önemli bir bölge. İnşallah planı projesi  yapılmış çalışmalarla bu bölgeyi  savunma sanayimize önemli katkılar  sağlayacak düzeye getirmeyi amaçlıyoruz. Ve bu ziyaretimizde şunu gördük, burada işleme  yönünden çok değerli ustalar var, bu ustaların da birikimlerinden istifade etmek amacıyla Huğlu  Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde takı  tasarım ve kuyumculuk bölümü kurmayı da  kararlaştırdık. Hem buradaki  ustaların birikimlerinden biz istifade etmiş olacağız, hem de  bilimsel ve akademik açıdan  biz buraya destek vermiş olacağız.”dedi.

“BEYŞEHİR’İ İLERLEYEN SÜREÇTE BİR ÖZEL ÜNİVERSİTEYE DÖNÜŞEBİLECEK ŞEKİLDE HAZIRLIYORUZ”

Şahin, gazetecilerin Beyşehir’deki yükseköğrenim potansiyelinin zamanla bir üniversiteye dönüşüp dönüşmeyeceği ile ilgili sorusu üzerine de,  “Tabi bunlar ayak üstü konuşulup  kararlaştırılacak hususlar değil ama,  belediye başkanımız burada.  İnşallah bunları değerlendirip  Beyşehir’i de biz  ilerleyen süreç içerisinde  belki  Akkanat ailesinin de desteğiyle  bir özel üniversiteye dönüşebilecek şekilde  hazırlamaya çalışıyoruz. Finans ve sağlık alanında  Beyşehir’i biz öncelikli olarak  düşündük. Ama önümüzdeki günlerde   Beyşehir’de yeni bölümler açılacak  meslek yüksekokulu  bünyesinde. Ve  özelikle bu 4 yıllık olan Beşeri (Uygulamalı) Bilimler Yüksekokulu bünyesinde  çalışmalarımız sürüyor.”cevabını verdi.

ÖZALTUN’DAN REKTÖR ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da, son dönemde yerli ve milli silaha yönelik üretimi ile savunma sanayisinde geldiği nokta ile adından söz ettiren Huğlu Mahallesi’ni hep birlikte ziyaret ettiklerini belirterek, “Amacımız şu; burada Selçuk Üniversitemize  bağlı bir Huğlu Meslek Yüksekokulumuz var. Burada üretilen silahlarla alakalı Rektör hocamıza ve gelen hocalarımıza bu yörenin gücünü yerinde anlatabilmek amacıyla burada ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Rektör hocamız, konuşmamızda  hem meslek yüksekokulumuzun ihtiyacı olan yurt açığının giderilmesi hususunda, hem de Beyşehir’imize gerek Beyşehir merkezde, gerek Huğlu Meslek Yüksekokulumuz, gerekse Hüyük’teki yüksekokulumuza ilave bölümler açılması sözünü verdi.  Rektör hocamızın da desteğiyle bundan sonraki süreçte inşallah gerek eğitimde üniversite alanında, gerekse  farklı alanlarda Beyşehir’imize başarıları getirmeye  birlikte devam edeceğiz. Tabii ki şunu  söylüyoruz; bir olmanın, beraber olmanın, güçlü  olmanın avantajlarını kullanıyoruz.Hep birlikte inşallah Beyşehir’imiz İç Anadolu’nun parlayan bir incisi haline geliyor.  Rektör hocamıza bölgemizdeki yükseköğrenime sunduğu katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Rektör Şahin, Huğlu’da ziyaret ettiği silah fabrikasında  yetkililerden tesiste üretilen silahlarla ilgili bilgiler aldı, ustalarla sohbet ederek imalatı yapılan  bir silah parçasına zımpara yaptı.

 

30 Nisan 2018, Pazartesi - 651


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2019 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü