ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
“Beyşehir’in bütün kadınları üreten olsun istiyorum” “Beyşehir’in bütün kadınları üreten olsun istiyorum”
Beyşehir Belediyesi tarafından kurulan El Emeği Kadınlar Pazarı’nın açılışında konuşan Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, “Beyşehir’in bütün kadınları üreten olsun istiyorum, kendi ekonomisini yaratsın, özgüven denilen kavramı hep yaşasın”dedi.

Beyşehirli kadınlar ve annelerden gelen talep üzerine Beyşehir Gölü kıyısındaki Vuslat Parkı içerisinde özel bir alan Beyşehir Belediyesi tarafından kadınlara tahsis edilerek El Emeği Kadınlar Pazarı kuruldu. Kadınların el emeği, göz nuru dökerek hazırladığı el işi ürünlerin satışının yapıldığı Pazar yerinin açılış törenine katılan Belediye Başkanı Adil Bayındır, “Bugün bu hareket, kadınlarımızı ekonominin içine çekme hareketidir. Hep birlikte üreten Beyşehir’i ve yarın nasıl büyüyeceğinin işareti olan olsun diye bu çalışmayı yaptık,  hiçbir siyasi ayrım yapmadan kadınlarımız bu işi en iyi biliyorlar, sağdan soldan AK Partili, MHP’li, CHP’li, İYİ Partili, Saadet Partili, her kim olursa olsun  Beyşehir davasıdır bu. Hepimiz birliğiz, hepimiz bir ve bütünüz.”şeklinde sözlere yer verdi.

Hayata geçirilen bu projenin zaman içerisinde daha da geliştirileceğinin de müjdesini veren Bayındır, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Şimdi hepimizin bir davası var;  güneşin doğup hüzünle battığı istikamet Anamas dağı,  sevinerek koşarak doğduğu yer  doğu,  yani Genek tepesi…  Bu iki tepenin bandında, şu güzelim sahilde, hep beraber  ne güzel  bir festival havasında  dedikodudan uzak, üreterek, el emeğimizi  sergileyerek  insanlarımıza sunmak, aile ekonomisine katkı yapmak ve bu uğurda yarınki kuracağımız kadınlar pazarına, kadınlar caddesine,  kadınlar sokağından caddeye doğru gideceğiz çünkü. Beyşehir’in bütün kadınları üreten olsun istiyorum. Kendi ekonomisini yaratsın, özgüven denilen kavramı hep  yaşasın, evde benim çocuğumun bir talebi olursa,  eşimin vereceği para değil,   ‘kendimin de bak kazandığım var’  diyen  bir aile, aile bütünlüğüne katkı sağlayan bir anlayış, karşı  gelen değil birbirine,   saygıda kusur eden değil birbirine,  ama bir olmak, bütün olmak,  erkek kadın dayanışmasını  aileden başlatıp  şehrimizde inşallah hep beraber  çok iyi yerlere getireceğimize inanıyorum.”

Bayındır: “6-7 fabrika daha geliyor beyşehir’e”

Konuşmasında, seçim döneminde  Beyşehir’e sözünü verdiği üç fabrika kurulumu sayısının daha da artacağını müjdeleyen Bayındır, istihdama ilişkin yürüttükleri çalışmalarla ilgili son gelişmelere de değindi. Bayındır,konuyla ilgili şu ayrıntılara yer verdi:“Hep birlikte  üreten Beyşehir’den,  şimdi mermerin  ilk  mermer entegresini yapacak  firmayla görüşme halindeyiz,  pazartesi günü meclisimizden  kararlar alacağız.  Tekstili yapacak arkadaşın yerini hazırlıyoruz, otomotiv yan sanayini kuracak arkadaşımızın  da yerini hazırlıyoruz. Buradan bütün Beyşehir’e ilan ediyorum;   önümüzdeki yıl  inşallah açılışlarını yaptırmak üzere  çalışmalar yapıyoruz bu yaz.  Bu yazın, arazi ve  temel hazırlıklarıyla geçireceğiz, ağustos eylül ayı gibi  bunların temellerini atıp  önümüzdeki Mayıs Haziran  gibi de açılışlarını yapmaktır hedefimiz.  85 bin-90 bin metrekarelik bir  alan var,  organize sanayisinin yan köşesinde,  ona ilavelerle  mermer fabrikasını orada kuracağız.  Tekstili, Çiftlik’te, Sayın Akkanat’ın  fabrikası arasında bir  merayı vasıf değiştirerek  oraya kuracağız.  O da entegre  bir tesis,  otomotiv yan sanayisi ile ilgili  bir çalışmamız var, onu  önümüzdeki hafta sonuçlandıracağız,  Ondan sonra da halkımıza yer yer  bunun bilgilerini vereceğiz.  Yani sizler  kadınlar pazarında  ticaretinizi yapın,  bizler altyapısıyla, üstyapısıyla  fabrikalarımızı kuralım.  Ben Beyşehir’de meydanlarda üç  fabrika sözü vermiştim,  tekstil sayısı 4’e çıktı.  Yani benim söz verdiğim  tekstil fabrikasına üç daha ilave  oldu. Bunu buradan şunu demeye söylüyorum;  6-7 fabrika daha geliyor Beyşehir’e.  ‘Efendim ekonomi nereye gidiyor,  Beyşehir’e fabrika gelir mi?’ diyen olursa  cevabı şu; gelir Beyşehir’e fabrika niye gelir biliyor muşunuz;  herkes İstanbul’larda,  egede, fabrika bedeli kadar arsa  parası veriyor,  biz Beyşehir’de 2-3 liraya arsa veriyoruz. O yüzden  adam arsayı  çok ucuz bir rakamla  almış olacağı için  ve fabrikanın maliyetini de arsa bedelinden  düşerek hesaplarsanız, adam İzmir’e değil,  Kocaeli’ye değil,  Trakya’ya değil,  İstanbul’a değil,  Beyşehir’e gelir.  Üstelik  İstanbul, Ege,  bu gibi yerlerde  işçi bulmak da güç,  benim toprağımın şu anda 5-6 bin tane insanına  iş lazım. O yüzden  hiç kimse ümitsiz olmasın,  biz boşa söylemedik. Şimdi peş peşe organize sanayiye gelip  görebilir herkes, ilgilenenlere de özellikle  buradan sesleniyorum;  kaymakamlığımızın,  belediyemizin, ticaret odasının  müteşebbis teşekkülünde  şu an vermekte olduğumuz  yerleri görebilirler.  Beyşehir fabrikalarına  devam edecek,  Beyşehir  hep birlikte  üreten Beyşehir  sloganının  ta kendisi olacak.  Siz bugün burada zaten  kendi çapınızda,  bu festivalle  hep birlikte  üretmenin ilk adımını  attınız, hanımefendiler size onsuz teşekkür ediyorum,sizi tebrik ediyorum,  bize inandığınız için,hayırlı olsun.” 

Bayındır, açılış öncesi gezdiği el emeği kadınlar pazarındaki tezgahlarda satış yapan kadınlarla sohbet edip “hayırlı işler” dileğinde bulunurken, kadınlar da böyle özel bir Pazar yerini kendilerine ücretsiz olarak tahsis etmelerinden dolayı Başkan Bayındır’a teşekkür etti.

5 Mayıs 2019, Pazar - 111


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2019 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü