ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Özaltun: “Artık Temel Atma Değil Açılışlar Yapıyoruz” Özaltun: “Artık Temel Atma Değil Açılışlar Yapıyoruz”
Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, artık temel atmalar değil, açılışlar yaptıklarını söyledi.

Özaltun, partisinin mahalle yönetimleri ve 63.danışma meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, 2017’nin Beyşehir’de açılışlarla dolu dolu geçen bir yıl olacağını söyledi. AK Parti sayesinde temel atmalar değil, açılışlar yapmaya başladıklarını vurgulayan Özaltun, “Bir de temel atma yaparsak, 365 gün temel atma, açılışla kapatmış olacağız. O yüzden artık temel atmalar yapmayacağız inşallah. Bu açılışları da inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz.2017 yılı karda yağmurda bereket yılı olduğu gibi inşallah hizmette de bereket yılı olacak.” dedi.

BİN KİŞİLİK KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIYOR…

Bu açılışlardan bir tanesinin Beyşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve yapımı tamamlanmak üzere olan Beyşehir Kültür ve Yaşam Merkezi olduğunu belirten Özaltun, “Dün göl düğün salonundaydık, orası bize dar geliyordu. Bugün bulunduğumuz şu salona bakıyoruz ki, artık salonlara sığmıyoruz. Bizlere büyük bir salon gerekiyor. İnşallah bin kişilik kültür ve yaşam merkezinin açılışını 2017 yılında gerçekleştireceğiz” dedi.

DIŞ MAHALLELERE YENİ ÇOK AMAÇLI SAHALAR GELİYOR…

Beyşehir’de,farklı mahallelerde çok amaçlı spor sahaları yaparak bunların açılışını da bu yıl gerçekleştireceklerini anlatan Özaltun, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz günlerde, Hüyük Göçeri Mahallemizde bir şehidimizi defnetmiş ve şehidimizin babasını ziyarete gittiğimizde bize, evladının isminin yaşatılmasını istemişti. Allah izin verirse o şehit kardeşimizin ismini Göçeri’de çok amaçlı spor sahası yaparak yaşatacağız. Gölyaka’daki hemşerilerimiz de diyor ki; “Şehidimizin ismini yaşatmayacak mıyız?’ O da bizim şehidimiz. Gölyaka’daki şehidimizin ismini de inşallah bu mahallede bir tesis yaparak yaşatacağız. Arkasından kapalı spor sahaları yapacağız. Üzümlü’de, Huğlu’da veya farklı mahallelerimizde gerçekten modern halı sahalar yapacağız. Şimdi yağan yoğun kar, bir şey daha gösterdi bize. Geçmiş yıllarda yapılan bir kar yükü hesabı vardı. Ama son 50 yılın en fazla kar yağışını alınca, oluşan kar yüklerini de dikkate alarak  yeni modern çatı yüklerini hesap ederek  artık yeni kapalı halı sahalar yapacağız inşallah.”

“İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DE ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ”

Belediye Başkanı Özaltun, konuşmasında, özellikle ilçe genelinde inşaat sektörüyle ilgili yaşanılan bir soruna da dikkat çekerken, bunun da önünün açılacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 1/5 binlik haritanın onaylandığını ve bunun bir aylık askı süresi olduğunu vurgulayan Özaltun, askı sürecinin ardından müteahhitlerin İlçe Belediyesi olarak kendilerinden en çok talep ettiği ‘çap alamama’ sorununun ortadan kalkacağını anlatarak, “Bizden çap alamıyorlardı müteahhitlerimiz. Çünkü plan tadilatı vardı 1/5 binlik sebebiyle. İnşallah 1/5 binlik de çözüldükten sonra inşaat sektörünün de yolunu açacağız.” dedi.

DIŞ MAHALLELERDE YENİ TOKİ PROJELERİ…

Beyşehir’deki son dönemde yaşanan toplu konut hamlelerine dikkat çeken ve aynı hamlelerin ilçeye bağlı dış mahallelerde de hayata geçirileceğini anlatan Özaltun, ilçe merkezindeki 460, Huğlu Mahallesi’ndeki 99 konutluk projeler için çalışmalara başlanmasının ardından talep gelen diğer farklı mahalleler için de düğmeye bastıklarını söyledi. Talep gelen ve potansiyeli bulunan her yerleşim merkezinde TOKİ marifetiyle toplu konutlar inşa etmek istediklerini aktaran Özaltun, “Burada şunu istirham ediyorum; hangi mahalle temsilcimiz, hangi mahalle başkanımız mahallesinde TOKİ yapılmasını istiyorsa, ama minimum 100 konut olacak. 100 imzalı müracatlarla gelsinler, biz orada bir alan bulalım hemen, TOKİ nezdinde de girişimlerimizi başlatalım inşallah.” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu’nun fikri doğrultusunda ilçeye bağlı Sadıkhacı Mahallesi’nde de Tarımköy TOKİ’nin startını verdiklerini de anlatan Özaltun, “Eğer burada tutarsa, diğer mahallelerde de arkasını inşallah getireceğiz. Bu yıl inşallah açılışlar yılı olacak. En az 7-8 tane açılışımız olacak. İnşallah açılışlar arka arkaya gelecek. Temel atma yok, Cumhurbaşkanımız, belediye başkanlığında hizmette, önderimiz, örneğimiz bize bunu öğretti. Açılış yapacağız, temel atma yapmayacağız. İnşallah 2017’de en az 8-10 açılış yapacağız.” ifadelerini kullandı.

OTOPARKTA BÜYÜKŞEHİR-BEYŞEHİR BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ…

Konuşmasında, Beyşehir’in en büyük sorunlarından birisi olarak nitelendirdiği otopark konusuna da değinen Özaltun, bu problemi Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte aşmanın gayretinde olduklarını söyledi. Beyşehir merkezde, 1 değil, 5 otopark yapılsa bile bu problemi kökünden çözebilmenin mümkün olmadığını her fırsatta dile getirdiğini hatırlatan Özaltun, şunları kaydetti:

“Beyşehir merkezde 1 değil 5 tane karlı otopark da yapsanız otopark problemini sıfırlayamazsınız. Sadece azaltırsınız. Biz de bu otopark problemini azaltabilmek adına STK’larımızla, teşkilatımızla veya farklı platformlardaki toplantılarımızda şu soruyu sorduk. Dedik ki biz maddi yönden çok iyiyiz Allah’a şükürler olsun; otopark yapabiliriz. Dedim ki ‘otoparkı nereye yapalım, bize fikir verin, yol gösterin’ Şöyle baktık 2,5 yıldır yapılan toplantılarda, konuşmalarda otoparkın yapılabileceği 2 yer çıktı. Bir tanesi Salı pazarının olduğu yer, ikincisi Pancar dairesinin olduğu yer. Pancar dairesinin olduğu yerin mülkiyeti bize ait değil. Yani çok zor. 5-6 yıl sonra Beyşehir’e otopark yapabilirisiniz. Ama mülkiyeti bize ait olan yer yani Salı pazarını olduğu yerde geçmişte zaten şöyle denmiş o dönemde; ‘Buraya biz kapalı Pazar yeri değil de, bodrumunda otopark, üstü Pazar yeri olsun’ diye o dönemde medyaya yansımış. ‘Altı otopark olsun üstü Pazar yeri olsun’ diye. Biz de inşallah o dönemde istenilenleri yerine getireceğiz ve daha fazlası olacak. Burada yer altında otopark, üstü Pazar yeri, içerisinde organik Pazar olacak, bankacıların bizden talep ettiği ticari alanlar olacak. Arkasından üst tarafta 3-4 katlı otoparkımız olacak ve otoparkın kapasitesi ortalama 750 – 800 araçlık olacak. Ve son katında da Beyşehir Gölüne veya BSA kanalına nazır sosyal alanlarımız olacak. Ve bu dönemde inşallah bir fırsatımız var. Büyükşehir belediye başkanımızla, abimiz, kardeşimiz bu memleketin insanı Tahir başkanımız. Aslında otopark yapma yetkisi Büyükşehir’de. Ama birlikte el ele verip inşallah Beyşehir’e ilçemizin en büyük problemlerinden bir tanesi otoparkı yaparak inşallah  bu sorunu de bir nebze de olsa çözeceğiz diyorum.”

21 Şubat 2017, Salı - 448


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2018 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü