ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Tur Operatörlerine Beyşehir’in Turizm Potansiyeli Tanıtıldı Tur Operatörlerine Beyşehir’in Turizm Potansiyeli Tanıtıldı
Beyşehir ilçesi ve yakın çevresinin turizm potansiyeli düzenlenen etkinlik kapsamında ilçeye gelen tur operatörleri ve otel yöneticilerine tanıtıldı.

 

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi tarafından gerçekleştirilen ve Beyşehir Belediyesi’nin de destek verdiği “Beyşehir Destinasyonunun Pazarlanması” konulu etkinlik kapsamında yurdun değişik illerinden  ilçeye gelen tur operatörleri ve konaklama tesisi sahip ve yöneticilerine Beyşehir’in tarihi mekanları gezdirilirken, turizm potansiyeli anlatıldı.

Anamas Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan SÜ Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mete Sezgin, Türkiye’de birçok il ve ilçenin marka şehir olması, destinasyonunun pazarlanması ve yatırım projelerinde yer aldığını belirterek, “Bu konuda, 60’a yakın projem var. Beyşehir’de de somut olarak hangi adımları atabiliriz, onları tartışalım diye biraradayız. Beyşehir ve çevresi destinasyonunu nasıl pazarlayabiliriz hep berebar bunu konuşup, değerlendireceğiz.” dedi.

Beyşehir’in turizm potansiyeli yönünden birçok artı değere sahip olduğuna da konuşmasında dikkati çeken Prof.Dr.Sezgin, yörenin “yavaş şehir” statüsüne kavuşturulduğu takdirde, elde edeceği kazanımlara işaret ederken, “Türkiye’deki ‘yavaş şehir’i ilk  olarak çalışan kişiyim. Türkiye’de halihazırda 14 yavaş şehir var. Burası da tam yavaş şehir olabilecek bir kent. Bir diğer adıyla ‘sakin şehir’ olan ‘Yavaş şehir’ ne demek? Yaklaşık 50 kriter var bu konuda. Yüzde 50’sini sağlayan bu ünvana sahip oluyor. O kentteki doğal ürünlerinden tutun da, kentin trafiğine kadar birçok şeyini kontrol altına alıyorsunuz ve turistler bu şehirleri tercih etmeye başlıyor. İlk olarak İtalya’da ortaya çıkan ve dünyaya yayılan bir sistem aslında. Bir turizm pazarlama biçimi, neden Beyşehir de bir sakin şehir olmasın” diye konuştu.

Prof.Dr.Sezgin, daha sonra Beyşehir gölü Milli Parkı sürdürülebilir turizm planı çalışmasıyla ilgili olarak sunumunu yaparken, katılımcılar da Beyşehir’in turizm potansiyelinin daha çok nasıl değerlendirilebileceğine ve beklentilerine yönelik düşüncelerini dile getirdi.

Toplantıya, Beyşehir Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr.Mehmet Zengin, Beyşehir Ali Akkanat MYO Müdürü Okt.Dr.Oktay Nar, Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sami Tan, akademisyenler, tur operatörleri, konaklama tesisi sahip ve yöneticileri katıldı.

 

16 Ekim 2017, Pazartesi - 294


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2018 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü