ARAMA
HIZLI MENÜ
Haberler
Beyşehir’de demokrasi şöleni başladı Beyşehir’de demokrasi şöleni başladı
Beyşehir’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “demokrasi şöleni” başladı.

         Beyşehir’de ilçe protokolünün şehitlik ziyareti ile başlayan  Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde, Beyşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın çalan marşları eşliğinde Anıt meydanında başlayan ve ilçe protokolünün yanısıra çok sayıda vatandaşın ellerinde Türk bayraklarıyla katıldığı milli birlik yürüyüşü  festival alanında sona erdi.

         Daha sonra alanda “İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) objektifinden ihanet gecesi” konulu 15 Temmuz hain darbe girişiminin destansı karelerinin yer aldığı “15 Temmuz Destanı  Fotoğraf Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.

          Beyşehir Demokrasi Şöleni’nin protokol konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun meydanda toplanan kalabalığa hitap etti.

          15 Temmuz hain darbe girişiminin olduğu gecede Beyşehir’de yaşanılanları anlatan Özaltun, Beyşehir halkının da tüm ülke genelinde olduğu gibi birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birisini çarşı merkezinde toplanarak gösterdiğini söyledi. “Biz şunu biliyoruz, eğer vatan yoksa, ne kardeşin, ne annenin, babanın önemi var. Önce vatan, vatansız Allah’ım hiçbir milleti bırakmasın.”diye konuşan Özaltun, şöyle devam etti: “O gece, büyük bir üzüntü vardı, ne olacağını tam kestiremiyorduk. Ama şunu biliyoruz ki, artık başkomutanımız, dünya lideri cumhurbaşkanımız sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü hiç kimse alamayacak, hiçbir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçiremeyecek. Allah’ın izniyle bizlere zarar vermek isteyen olursa halkımız yine meydanlara çıkmaktan çekinmeyecektir. Mısır’da denediler başarılı oldular, Sisi’yi çıkardılar. Ama, Türkiye’de bundan sonra bilecekler ki, ‘bu halk olduğu müddetçe biz başarılı olamayız’ diyecekler. Başka entrika ve oyunlar çevirmeye çalışacaklar. Biz her entrikada, her olayda daha çok büyüdük, daha çok güçlendik. İnşallah bundan sonra daha da güçleneceğiz. Hedefimiz; tüm okullarımızda ve hangi alanda olursa olsun 15 Temmuz’u unutturmamak olacak, 15 Temmuz’u unutturmayacağız, gençlerimizi ve çocuklarımızı bu konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bu anlamda, Allah’ın izniyle sapa sağlam bir gençlik geliyor, gençlerimiz, çocuklarımız dinamik bir şekilde geliyor. Bizlere inşallah bundan sonra da zarar veremeyecekler. Beyşehir Belediyesi olarak da 15 Temmuz’un unutturulmaması anlamında üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da buna devam edeceğiz. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Belediye olarak geçen yıl ilkini düzenlediğimiz demokrasi şöleninin bu yıl da ikincisini düzenliyoruz. Bu noktada, bizlere desteği olan tüm kurumlarımıza, herkese teşekkür ediyorum. Hani derler ya, İstanbul’un Yenikapı’sı var; bizim de işte Yenikapımız Beyşehir oldu. Dolayısıyla Yenikapı ruhunu biz de burada yaşatıyoruz.”

          AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı da, konuşmasında, hain darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak kendisinin de Beyşehir’de halkla,hemşerileriyle beraber olduğunu hatırlatarak, “Sizlerle birlikte bir süre bulunduktan sonra o gece önce Konya’ya, daha sonra Ankara’ya geçtim. Ankara’da görmüş olduğumuz tablodan sonra özellikle şunun altını çizerek söylemek isterim. Hani bir kısım kendini bilmez, hainlerle hareket eden, bunun bir tiyatro olduğunu söyleyenler var ya; bunlar hala işin ciddiyetini kavrayabilmiş insanlar değildir”dedi.

          O gece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni gittiğinde yaşanan manzarayı aktaran Samancı, şöyle devam etti: “Külliyenin etrafına baktım ki, şehitlerimizin kanıyla  sulanmış,  helikopterin  taraması neticesinde  yerler alt üst olmuş, o refüjde bulunan  yapraklar  olduğu gibi  aşağıya düşmüş  ve en çok insanı acıtan tarafı; orada şehit olan  kardeşlerimizin  o mermilerin gelmesi suretiyle  vücudundaki parçalar  Külliyenin etrafında bulunan  parmaklıklara yapışmış vaziyette ve  orada et kokusu…  Bakın et kokusu ve hala birileri çıktı utanmadan ne dedi; ‘Bu bir tiyatro’. Allah onları kahretsin, Allah onları cehennemin dibine kadar götürsün.  O tabloları gördükten sonra  ve aradan günler geçmiş olmasına rağmen  Külliye’de hemen yakında bulunan millet kongre merkezi var, o çatışmanın şiddetiyle  beraber kafası kopan bir tane şehidimizin vücudundaki parçası o çatıda bulunuyor ve  aylar geçtikten sonra  kadın mı erkek mi olduğu adli tıptan gelen raporla ancak tesbit edilebiliyor. Oradan meclise geçtik, mecliste gördüğümüz tablo tam bir vehametti.  Bizim milletimizin iradesinin temsil edilmiş olduğu  meclis bombalanmıştı.  Evet bunun adına her ne kadar darbe girişimi  denilmiş olsa bile bu  bir işgal girişimiydi”

          Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir ise konuşmasında, “15 Temmuz, 1960’lı yılara dayanan, din kisvesi altında ve din söylemleriyle, milyonlarca şehit vererek, gazilerimizle kurduğumuz bu cennet vatanı parçalamak amacı ile darbe girişiminde bulunan FETÖ  alçağının darbe girişim yaptığı tarihtir.”dedi. Tarihteki darbelerden de konuşmasında örnekler veren Özdemir, “FETÖ alçağının darbe girişimi, hiçbir hadise ve darbe kadar bu kadar alçakça, bu kadar sinsice, bu kadar haince olmamıştır. Şu gerçek yadsınamaz, FETÖ örgütü, terör örgütü olarak doğmuştur ve böyle devam etmiştir.”ifadelerini kullandı.

          Konuşmaların ardından meydanda 15 Temmuz destanı ve demokrasi zafer belgesi gösterimi izlenirken, ardından İlçe Müftülüğü’nün organize ettiği 15 Temmuz Ruhu ve Şühedaya Dua programı icra edildi.

          Bu kapsamda sahnede Kur’an-ı Kerim okuyan din görevlileri  tarafından üçlü sala okunurken, ilahiler seslendirildi, şehitler için dualar gerçekleştirildi. Gece saat 00.13’te ise tüm yurt genelinde olduğu gibi Beyşehir’deki tüm camilerde de aynı anda salalar okundu.

16 Temmuz 2018, Pazartesi - 530


T.C. Beyşehir Belediye Başkanlığı - Copyright 2019 © - Bilgi İşlem Müdürlüğü